Pytania rodziców

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ)

 

Czy moje dziecko ma talent muzyczny?
Aby uzyskać odpowiedź na to często zadawane przez rodziców pytanie, należałoby na początku zastanowić się co znaczy słowo talent.

W moim najgłębszym przekonaniu jest to zbiór potencjalnych umiejętności jak chodzenie, mówienie, liczenie, czytanie, pływanie itp.. które należy rozwijać. Więc skoro nasze dzieci uczą się tych wszystkich rzeczy, to nie ma najmniejszych wątpliwości, że będą również potrafiły grać, jeżeli poświęcą temu równie wiele czasu i chęci co innym umiejętnościom. Jedyne co trzeba zrobić to stworzyć dziecku podobnie komfortowe warunki jak te, które stwarzamy ucząc je mówienia- czyli zapewnić swoją aprobatę, zachęcać do dalszych prób oraz otoczyć je muzyką. Muzyką i miłością.

Czy moje dziecko będzie chciało grać na instrumencie?

Tak, pod warunkiem że Ty- drogi Rodzicu- również zechcesz i że z uśmiechem na ustach nauczysz się grać na skrzypcach. A potem kiedy nie będziesz już umiał sam zagrać tego, co gra twoje dziecko, będziesz mu stale służył pomocą motywując je do ciągłej pracy i cieszył się wspólnie z nowych sukcesów.

Czy ja będę potrafił grać na skrzypcach?

Tak. Oczywiście Przynajmniej kilka pierwszych piosenek. To naprawdę nie boli, a rodzice, którzy nauczyli się podstaw grania na skrzypcach cieszą się do dzisiaj dobrym zdrowiem. Nawet ci, którzy na początku byli przerażeni swoim brakiem zdolności, słuchu i czasu. Kiedy sam dotykasz skrzypiec możesz doświadczyć tego, co przeżywać będzie dziecko, a przy okazji stwarzasz mu znakomitą motywację do nauki gry. Więc jeżeli chcesz pomóc swojemu dziecku znajdź czas i entuzjazm, aby poznać podstawy języka muzycznego. Języka, który łączy wszystkich ludzi.

Dlaczego w nauce używamy płyty?płyta1

Twojemu dziecku bardzo jest potrzebny dobry wzór powtarzania. Właściwie każde wysłuchanie płyty pomaga kiedyś później w graniu. Podobnie jak każde usłyszenie nowego trudnego słowa pomaga w jego wypowiedzeniu. Płyta jest naszym sprzymierzeńcem w kształtowaniu smaku muzycznego. Korzystajmy z jej pomocy tak często, jak tylko możemy. Okazji jest wiele: przygotowania do wyjścia z domu rano, zabawa po południu, jazda samochodem, zasypianie. Wszystkim tym zajęciom może towarzyszyć dyskretne brzmienie muzyki.

Po jakim czasie moje dziecko zacznie grać?

Zależy, w jakim wieku jest twoje dziecko. Zagranie pierwszego ładnego dźwięku- podobnie jak wypowiedzenie pierwszego słowa- jest rezultatem wielu przygotowań w przypadku dwulatka. Dziecko pięcioletnie uczy się zupełnie inaczej. Bardzo ważne jest, ile czasu dziennie planujesz przeznaczyć na powtarzanie w domu zadanych w czasie lekcji zabawnych ćwiczeń. Ale może warto podać przykład: jeżeli umówimy się, że opanowanie nowej piosenki wymaga około 5 godzin prawidłowo powtarzanych zadań to dziecku, które gra 15 minut dziennie zajmie to prawie 3 tygodnie natomiast dziecku spędzającemu przy skrzypcach godzinę dziennie wystarczy kilka dni.

To od Ciebie – drogi Rodzicu – zależy jak szybko będzie się uczyć twoje dziecko. Może się również zdarzyć, że twoje dziecko nauczy się tej samej piosenki już po trzech godzinach ćwiczeń lub będzie ciągle miało z nią kłopoty po 20 godzinach !! To już nie zależy od ciebie :) Tak naprawdę nauczyciel Suzuki nie nastawia się wyłącznie na kształcenie przyszłych zawodowych muzyków, lecz pracuje nad rozwojem intelektualnym i emocjonalnym dziecka. Aby więc zająć się cudownym tworzeniem szans daj młodej skrzypaczce lub małemu skrzypkowi tyle czasu i uwagi ile potrzebuje.

Pamiętaj, że stajesz się nauczycielem w domu. To szczególna odpowiedzialność. Ten przyjemnie spędzony wspólnie czas nie tylko buduje wyjątkową więź między wami, ale również stanowi bezcenną inwestycję, z której twoje dziecko będzie korzystało kiedyś w dorosłym życiu.

Jak mogę znaleźć nauczyciela Suzuki?

Znalezienie nauczyciela nie jest trudne. Wystarczy skontaktować się z Centrum Rozwoju Uzdolnień Metodą Suzuki, aby uzyskać aktualne informacje na temat akredytowanych nauczycieli uczących metodą Suzuki w Polsce. www.suzuki.edu.pl